Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Popro? o nowe hasło
Bezdroża


Allegro

Historia Darłowa

W XI wieku istniał już gród lub warownia o nazwie Dirlov lub Dirlovo, którego mieszkańcy zajmowali się między innymi żeglarstwem, połowami i konserwowaniem ryb czy tkactwem. Prawa miejskie zostały nadane w 1312 r. Po krótkim panowaniu Brandenburczyków miasto przeszło w ręce księcia Bogusława V. W 1352 r. rozpoczęto budowę zamka, na ten czas datuje się również początek współpracy z Hanzą. W 1382 r. w Darłowie urodził się Eryk Pomorski, znany później jako król Norwegii Eryk III i król Danii Eryk VII oraz król Szwecji. Po detronizacji ze wszystkich tronów wrócił do Darłowa i zaczął rozbudowywać miasto. Kolejnym zasłużonym dla Darłowa władcą był Bogusław X. W latach 1497 i 1558 Darłówko i część Darłowa zalewały ogromne sztormy, które wyrzuciły statki w okolice centrum miasta. 27 sierpnia 1568 r. eskadra polskiej floty wojennej (składająca się z 10 statków) króla Zygmunta Augusta napotkała przypadkowo w porcie w Darłowie 3 szwedzkie i dwa szkockie statki, w związku z czym doszło do ostrzelania polskich okrętów, po którym z polskich okrętów wysadzono desant, który uderzył na Szwedów od strony lądu. W wyniku walki zdobyto wszystkie szwedzkie statki, natomiast statkom szwedzkim udało się odpłynąć z portu. W latach 1589, 1624, 1648, 1679 oraz 1722 miasto było niszczone przez pożary.

Przed I wojną światową miasto liczyło 6 tys. mieszkańców, tuż przed II wojną światową około 8 tys, w czasach niemieckich nosiło nazwę: Rügenwalde.

W czasie II wojny światowej w Darłowie zmontowano i testowano dwa największe działa w historii świata, noszące nazwy Dora i Gustav. W 1945 roku miasto zostało włączone do Polski a jego niemiecka ludność została wysiedlona. Pierwszą powojenną nazwą Darłowa był Dyrłów, następnie Darłów.

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?