Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Popro? o nowe hasło
Losowa Fotka
Bezdroża


Allegro

Atrakcje Darłowa

Darłowo to nadmorskie miasto położone nad Morzem Bałtyckim w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej. Darłowo posiada dwie dzielnice, Darłówko i Racisław (choć jest drugi podział, też prawidłowy - Racisław, Darłówko Wschodnie oraz Darłówko Zachodnie).

Latarnia morska

Latarnia usytuowana jest przy ujściu rzeki Wieprzy, tuż przy wejściu do portu, jest najdalej wysuniętą na wschód latarnią morską Wybrzeża Zachodniego. Powstała ona w XIX wieku wraz z budynkiem stacji pilotów. Wieża była wtedy dużo niższa i dopiero kolejne remonty uczyniły z niej pełnoprawną latarnię. Ustawiono na niej źródło czerwonego światła, którego zasięg wynosił około 6 Mm. Obecnie wieża latarni ma 22 metry wysokości, a na jej szczycie znajduje się nowoczesny mechanizmy wskazujący drogę statkom. Światło widziane jest tylko od strony morza i świeci przez 2 sekundy z przerwami 2s i 9s. Latarnia udostępniona jest do zwiedzania. Z góry można podziwiać piękny widok na morze i port.

Port

Port w Darłówku usytuowany jest w ujściu rzeki Wieprzy, dzieli się na: Awanport, Port Darłówko oraz Port Darłowo. Wejście do poru osłonięte jest dwoma ponad 400 metrowymi falochronami, które stanowią atrakcję dla spacerowiczów. Port jest zarówno portem handlowym, rybackim jak i turystycznym. Dla turystów najbardziej interesujący jest port wschodni, skąd wyruszają statki wycieczkowe. Darłowo od kilku lat posiada stałe, letnie połączenie turystyczne z duńskim Bornholmem realizowane przez statki Żeglugi Gdańskiej. Stamtąd wyruszają również wyprawy wędkarskie na kutrach. Do Portu Morskiego w Darłowie mogą zawijać jednostki do 75 m o zanurzeniu do 4 m. Ruch statków pomiędzy dwiema częściami portu związany jest z mostem rozsuwanym, mieszczącym się na końcu pierwszej części portu.

Rozsuwany most

Most ten stanowi nie lada atrakcję gdyż jest jedynym mostem tego typu na terenie Polski. Łączy on Darłówko Wschodnie z Zachodnim. Most zbudowano w 1988 r., powstał na miejscu starego mostu zwodzonego. Z mostu mogą korzystać jedynie piesi, zmotoryzowani aby przedostać się na Wschodnią część zmuszeni są objechać przez Darłowo. Jego wieża kontrolna nazywana jest przez mieszkańców Darłowa rUFOr1;, gdyż swoim kształtem przypomina statek kosmiczny. Aby zobaczyć działanie mostu należy się wybrać przed 6 rano kiedy to kutry rybackie wypływają w morze, lub około 15 kiedy wracają.

Ratusz miejski

Stary ratusz miejski, który stał w centralnym miejscu rynku spłonął doszczętnie podczas pożaru w 1722 r. Funkcję ratusza pełnią dawne hale targowe przebudowane w 1725 r. poprzez dobudowanie jednej kondygnacji. Budowli nadano styl barokowy. Na uwagę zasługuje pozostały po starym ratuszu kamienny renesansowy portal przedstawiający herb miasta, znajdujący się nad głównym wejściem. Przed ratuszem znajduje się fontanna z 1919 roku z posagiem rybaka.

Pomnik Rybaka

Pomnik został postawiony ku czci ludzi morza w 1919r. Ufundowany został przez rodzinę Hemptenmacherów, zaprojektowany przez znanego niemieckiego artystę Wilhelma Grossa ze Sławna. Na pomniku zostały umieszczone cztery tablice z brązu tematycznie związane z dziejami miasta. Jedna tablica przedstawia budowę statku, na drugiej znajduje się żaglowiec. Trzeci relief przedstawia pasterza owiec i pasterkę gęsi, natomiast na czwartej widzimy rycerza ogłaszającego akt o lokacji, kronikarza zapisującego to wydarzenie oraz budowniczych murów obronnych. Pomnik pełni również funkcję fontanny usytuowanej w centrum starego miasta obok ratusza.

Brama Kamienna z obwarowaniem miejskim

Zwana też Wysoką, jest jedną z trzech bram, jedyną zachowaną bramą miejską z pierwotnego założenia murów obronnych. Jest pozostałością obwarowań miejskich, znajduje się przy ulicy Powstańców Śląskich. Wybudowana w XIV w., przebudowana została w 1732r., postawiona na planie kwadratu, czterokondygnacyjna z ostrołukowym przejazdem. Przykryta dachem namiotowym, czterospadowym, krytym dachówką. Z bramy wysokiej miejskie straże obserwowały całe miasto i okolice oraz alarmowały mieszkańców w razie pożaru lub innego niebezpieczeństwa.

Bunkry w Darłówku i okolicach

To pozostałości po hitlerowskiej armii z okresu II Wojny Światowej, mieszczące się na paśmie wielu kilometrów wydm w Darłówku Zachodnim oraz pobliskim Bobolinie. Znajduje się tam ponadto dźwig wykorzystywany kiedyś do ładowania pocisków artyleryjskich oraz tzw. Chińskie mury, które są pozostałością montowni pocisków o różnym przeznaczeniu. Materiały budowlane były dowożone koleją do portu, po czym przewożone barkami do miejsca budowy. W 1943 r. do rozładunku materiałów wykorzystywano jeńców rosyjskich. Jednocześnie z budową w porcie rozpoczęto pogłębianie rzeki. Jeńcy budowali także pas bunkrów i umocnień obrony przeciwlotniczej.

Kościół Mariacki

Historia kościoła datuje się na rok 1321, kiedy biskup Konrad zapoczątkował budową kościoła NMP. W 1394 r. z funduszy księcia Bogusława VIII wzniesiono wieżę kościelną do której dobudowano zakrystię i kaplice boczne. W 1679 całe wnętrze kościoła wraz z wieżą zostały spalone. Od 1540 r. budowla była w użytkowaniu protestantów. Wtedy też przed chórem i bocznymi nawami dobudowano drewniane balkony, charakterystyczne dla świątyń protestanckich. 14 sierpnia 1945 r. franciszkanie z Prowincji Matki Bożej Niepokalanej objęli kościół i dokonano jego poświęcenia. W 1974 r. rozpoczęto prace mające na celu przywrócenie gotyckiego charakteru budowli - usunięto drewniane balkony oraz tynki przesłaniające oryginalne detale. W 1962 r. przemieniono wezwanie kościoła na tytuł Matki Boskiej Częstochowskiej, wtedy też w głównym ołtarzu umieszczono jej obraz. Od 1992 r. w kościele darłowskim rozwija się kult Matki Bożej Fatimskiej, Królowej Pokoju i Jedności, której figura została ukoronowana przez Jana Pawła II
Najcenniejsze zabytki kościoła Mariackiego:
  • kunsztownie rzeźbiona renesansowa ambona z 1684 roku
  • cztery barokowe obrazy z pierwszej połowy XVIII wieku
  • sześć portretów apostołów z końca XVII wieku
  • renesansowa misa chrzcielna z XVI wieku
  • barokowy krucyfiks i tabernakulum z XVII wieku
  • barokowe stalle z XVII wieku
  • mosiężny żyrandol z aniołem z przełomu XVII i XVIII wieku
  • prospekt organowy z 1853 roku
  • sarkofagi książąt pomorskich: Eryka I, Elżbiety, księżnej Jadwigi.

Kościół św. Gertrudy

Jedyny taki na całym Pomorzu kościół, perełka gotyku skandynawskiego. Najstarsza wzmianka o kaplicy Św. Gertrudy pochodzi z 1497 r. kiedy to Darłowo nawiedziła największa w historii powódź, połączona z wywołaną falą sejsmiczną, tak silną, że pod wzgórze, na którym stoi budowla, wody wyrzuciły statek. Jest on niemalże rotundą zbudowaną na planie sześcioboku z dwunastobocznym obejściem, całość nakryta dachem namiotowym z iglicy. Wnętrze z gwieździstym sklepieniem zdobi fresk patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godła cechów szewskiego i piwowarskiego.

Kościół p.w. św. Jerzego

To piętnastowieczna gotycka jednonawowa budowla. Świątynia służyła przede wszystkim chorym i zniedołężniałym. Od 1680 r. nękani przez choroby i ubóstwo ludzie żyli wokół kościoła w glinianych lepiankach otoczonych niewielkimi ogródkami. Kościół jest murowany, wzniesiony na planie prostokąta, przy czym jego prezbiterium, zakończone jest półkoliście. Przylega do niego niewielka, kwadratowa wieża. Budowlę wzmacniają okalające ją skarpy. Kościół ten stanowi pamiątkę po dawnym szpitalu św. Ducha dla trędowatych.

Komentarze

Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Świetne! Świetne! 33% [1 głos]
Bardzo dobre Bardzo dobre 67% [2 głosów]
Dobre Dobre 0% [Brak oceny]
Średnie Średnie 0% [Brak oceny]
Słabe Słabe 0% [Brak oceny]