Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Popro? o nowe hasło
Bezdroża


Allegro

Jezioro Kopań - wędkowanie, windsurfing

Jezioro Kopań, leżące na północny wschód od Darłowa ma blisko 880 ha. Jest płytkie, w najgłębszym miejscu ma 4 metry a głębokość średnia to ok. 2m. Od morza oddziela je tylko wąski pasek lądu. To ważne informacje dla wędkarzy i zwolenników windsurfingu którzy się tutaj wybierają, bo pogoda na jeziorze jest taka sama jak na morzu. Jezioro ułożone prawie dokładnie wzdłuż równoleżnika przyjmuje na całej swej długości morskie wiatry. Fala na jeziorze jest prawie zawsze. Dni z flautą należą do rzadkości. Ale właśnie wiatr i fale są tu wielkimi sprzymierzeńcami.

W jeziorze Kopań ryb jest dużo i są w śród nich gatunki bardzo atrakcyjne dla wędkarzy. Takie jak: węgorze, sandacze, szczupaki, liny, okonie. Pozbawione znaczących dopływów jezioro jest ciągle zarybiane węgorzem montee, który dorasta tutaj w dobrych dla siebie warunkach. Inne ryby także mają się tu dobrze, a rządzące w Kopaniu Gospodarstwo Rybackie "Mielno" dba o to, by odłowami sieciowymi nie pomniejszyć stada drapieżników. Dlatego rozrodu sandaczy nie potrzeba wspomagać sztucznymi krześliskami. Szczupaki i sandacze rozmnażają się same w takiej ilości, że przynoszą pożytek wędkarzom i rybakom.

Najbardziej atrakcyjną częścią Kopania jest jego południowy brzeg. Tutaj jest najwięcej podwodnych, kamiennych raf , przy których i na których kręcą się sandacze i okonie. Jezioro Kopań to samo w sobie świetna woda, ale ma też przed sobą dużą przyszłość jako łowisko alternatywne. Z Darłowa bowiem wypływa dużo kutrów z amatorami wędkarstwa morskiego. Nie zawsze te wyprawy dochodzą jednak do skutku ze względu na silne wiatry. Już nie jedna taka wycieczka na dorsze z Krakowa, Katowic lub Poznania musiała z tego powodu "pocałować burtę". Budowę przystani i zakup łódek planuje "Mielno", przymierzają się do tego również właściciele kutrów. Magnesem ściągającym klientów mogą być atrakcyjne opłaty. W porównaniu z tym, czego żądają inni właściciele łowisk, są naprawdę przystępne. Opłaty można zrobić w biurze w Mielnie - ul. Chrobrego 43 lub na poczcie np. w Darłowie na specjalnym blankiecie.

Tekst na temat jeziora powstał na podstawie artykułu z magazynu wędkarskiego "Wędkarz Polski" który można przeczytać w artykule Jezioro Kopań