Historia Darłowa
Dodane przez marta271 dnia 31 marzec 2010
W XI wieku istniał już gród lub warownia o nazwie Dirlov lub Dirlovo, którego mieszkańcy zajmowali się między innymi żeglarstwem, połowami i konserwowaniem ryb czy tkactwem. Prawa miejskie zostały nadane w 1312 r. Po krótkim panowaniu Brandenburczyków miasto przeszło w ręce księcia Bogusława V. W 1352 r. rozpoczęto budowę zamka, na ten czas datuje się również początek współpracy z Hanzą. W 1382 r. w Darłowie urodził się Eryk Pomorski, znany później jako król Norwegii Eryk III i król Danii Eryk VII oraz król Szwecji. Po detronizacji ze wszystkich tronów wrócił do Darłowa i zaczął rozbudowywać miasto. Kolejnym zasłużonym dla Darłowa władcą był Bogusław X. W latach 1497 i 1558 Darłówko i część Darłowa zalewały ogromne sztormy, które wyrzuciły statki w okolice centrum miasta. 27 sierpnia 1568 r. eskadra polskiej floty wojennej (składająca się z 10 statków) króla Zygmunta Augusta napotkała przypadkowo w porcie w Darłowie 3 szwedzkie i dwa szkockie statki, w związku z czym doszło do ostrzelania polskich okrętów, po którym z polskich okrętów wysadzono desant, który uderzył na Szwedów od strony lądu. W wyniku walki zdobyto wszystkie szwedzkie statki, natomiast statkom szwedzkim udało się odpłynąć z portu. W latach 1589, 1624, 1648, 1679 oraz 1722 miasto było niszczone przez pożary.

Przed I wojną światową miasto liczyło 6 tys. mieszkańców, tuż przed II wojną światową około 8 tys, w czasach niemieckich nosiło nazwę: Rügenwalde.

W czasie II wojny światowej w Darłowie zmontowano i testowano dwa największe działa w historii świata, noszące nazwy Dora i Gustav. W 1945 roku miasto zostało włączone do Polski a jego niemiecka ludność została wysiedlona. Pierwszą powojenną nazwą Darłowa był Dyrłów, następnie Darłów.